Jakie badania możemy wykonać w gabinecie USG?

Jakie badania możemy wykonać w gabinecie USG i dlaczego niektóre z nich powinniśmy wykonywać samodzielnie? Ultrasonografia to badanie, które może wykonać wykwalifikowany lekarz — radiolog. To jedna z najnowocześniejszych technik w medycynie, pozwalająca na skuteczną diagnostykę.Na podstawie otrzymanych wyników, podejmuje się decyzję o dalszym leczeniu, profilaktyce lub też zmienia się dotychczasową terapię. USG to badanie obrazowe, ukazujące kształt, wygląd i wszelkie odstępstwa od norm w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. zgrubienia lub guzy. Co ważne, USG jest badaniem w pełni bezpiecznym, nieinwazyjnym, bezbolesnym i stosunkowo tanim. Zatem jakie badania możemy wykonać w gabinecie USG?

fot. pixabaycom | cc0

USG kolana

USG kolana i stawu kolanowego jest badaniem, pozwalającym na szybkie zdiagnozowanie stanów pourazowych w tym obrębie ciała. Pozwala również na wykluczenie uszkodzeń wiązadeł i ścięgien oraz daje diagnoście możliwość oceny ich faktycznego stanu. USG kolana jest szczególnie wskazane po różnego rodzaju urazach i wypadkach, umożliwia sprawdzenie obecności ciał obcych śródstawowych i wysięku w stawie.

USG Doppler

USG Doppler jest badaniem, umożliwiającym zmierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach, co daje możliwość sprawdzenia ich przepływu i wydajności. USG pozwala sprawdzić, w którym miejscu krew płynie wolniej lub szybciej, a gdzie dochodzi do cofania krwi. USG doppler zalecane jest dla osób, u których podejrzewa się przewlekłą niewydolność żylną.

USG brzucha

USG brzucha profilaktycznie powinien wykonywać każdy z nas, przynajmniej raz na dwa lata. Dzięki regularnej obserwacji narządów możliwe jest wykrycie chorób oraz stanów chorobowych. W tym przypadku istnieją jednak szczególnie wskazania do wykonania USG brzucha, a są to: ostre i występujące regularnie bóle brzucha, wyczuwalne guzy w jamie brzusznej, częste wymioty lub biegunki, długo utrzymujący się powiększony obwód brzucha, krwawienie zaobserwowane w moczu lub kale, krwawienie z dróg rodnych, utrudnienia w wypróżnianiu się, czy urazy brzucha.

Czy można zdecydować się na USG z dojazdem do domu pacjenta?

Wiemy już, jakie badania można wykonać w gabinecie USG, ale czy można podobne badania zamówić z dojazdem? Być może odpowiedź będzie zaskakująca, ale tak — można. Gabinet USG co prawda jest z pewnością lepiej przystosowanym miejscem na tego typu badania, jednak w razie konieczności radiolog może przyjechać do domu pacjenta. W tym celu wykorzystywany jest specjalny przenośny aparat, umożliwiający na uzyskanie tak samo dobrego obrazu badania, jak w gabinecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *